Väike vapper Tips

Täna kirjutan Tipsist, kes elab Padi ja Pasteet hoiukodus alates neljandast märtsist.
Tipsi lugu on keeruline, hoiukodusse jõudis ta koostöös Eesti Loomakaitse Seltsiga. Ta on noor, umbes aastane emane kass, kes on pidanud selle lühikese elu jooksul palju kannatama. Vaatasin täna uuesti tema käpa röntgenpilte ja näen, et lisaks hiljutisele pöiamurrule on tal käpal ka üks vanem murd, mida arstid temaga tegeledes muuhulgas mainisid.
Tipsi veebruaris juhtunud tagumise käpa pöiamurd jäi õigel ajal ravimata. Praeguseks on see ise kuidagi kokku kasvanud ja nüüd taastamise operatsioonil enam mõtet ei ole. Selline näeb käpake välja lähemalt vaadates.
IMG_6399
IMG_6387
IMG_6357
Kui vaprad kannatajad on kassid – taluvad, kohanevad ja õpivad toime tulema nii, et juhtunud õnnetus iga päev enam liiga ei tee. Kuigi jah, me tegelikult ju ei tea, me loodame. Mina tuginen loomaarsti sõnadele ja sellele, mida oma silmaga näen. Tips hüppab kuhu tahab, jookseb palli järele ja astub oma pehmet kõnnakut nii, et ainult tähelepanelik vaataja saab aru, et midagi on teisiti. Mõned korrad olen teda siiski näinud lonkamas ja käppa hoidmas.
Küll aga on tal ilmselt senisest võimalikult mugava asendi otsimisest tekkinud eripära hoida haiget käppa väljasirutatuna, sageli õrnalt õhus. Siin on mõned stiilinäited:
IMG_6526
IMG_6524
IMG_6497
IMG_6383
IMG_6378

Kui Tips minu juurde saabus, pidin teda mõnda aega eraldi hoidma, tal oli kõrvasügelislest ja ülejäänud loomadega kokku lasta ei saanud. Lisaks tahtsin muidugi jälgida, kuidas ta sööb ja liivakastis käib. Söömisega oli tal esimestel päevadel selline komme, et ta sõi ainult siis, kui ma teda palusin. Rääkisin, julgustasin ja paitasin. Siis hakkas ta konservi sööma ja ükshaaval krõbinaid ampsama. Terve tuub vitamiinipastat on meil ka ludinal alla läinud. Tema karv oli tuhm ja mõnelt kohalt kulunud. Praegu hakkan juba läiget nägema, nii nagu kõigil hoiukodu asukatel – kasukad on meil ideaalses korras. Kõrvad on tänaseks edukalt terveks ravitud ja eile sai ta nii kompleks- kui marutaudivaktsiini. Söömisega pole samuti enam muret, hommikuks on krõbinad otsas. Armas komme kõigepealt paid kätte nõutada ja siis alles sööma hakata, on tal alles.
Paiküsimises on algusest peale tegu olnud tippklassi tegijaga. Oh seda pukslemast ja nühklemist vastu mu kätt! Pärast esimesi kohanemispäevi jõudsime niikaugele, et ta läks paitamisest täiesti pöördesse – haaras käppadega käest või jalast ja õrnalt hammustas – “sa oled nii kallis, mu inimene, ma ei oska teisiti!” Nüüd on ta mõned päevad terves elamises liikunud ja sellist klammerdumist enam ei ole, aga vastu sääri silimist ja ise juurde tulemist on endiselt kogu aeg. Et köögis kausse täidetakse ja mida tähendab külmkapp, sai samuti kiirelt selgeks. Tips on agar kratsipuu kasutaja, tublim kui AD kokku. Liivakastikommetega on kõik hästi ja ühel õhtul selgus, et kui ometi saaks voodisse ja kaissu, oleks pöördunud õnn veel täiuslikum.

Tutvumine AD ja Triinuga läks tasapisi. Kui kõrvad juba puhtaks said, tegin ukse lahti ja toimus esmane sõbralik nuusutamine. Tips eelistas siiski kratsika pesasse varjuda ja sealt mitu õhtut toimuvat jälgida. Andy käis teda seal õrnalt käppadega klobimas (Tips klobis vastu) ja Duran niisama kähistas natuke ning mõlemad olid muidugi lakkamatust uudishimust kantud. Ühel õhtul tuli Tips urust välja ja tutvus kõige ja kõigiga põhjalikumalt. Lemmikkohaks osutus ahjupealne, kus ta võib tundide kaupa jälgida, mis ülejäänud seltskond allpool toimetab.
Praeguseks hoitakse AD ja Triinuga sõbralikku pikivahet, on toimunud mõned taga-ajamised ja kohtumisel peab ikka uuesti üksteist üle nuusutama. Duran tahab kõike huvitavat käpaga patsutada, nii ei pääse ka Tips tema tähelepanuavaldustest. Ja kui koos pallile järele joostakse, siis ma hoian hinge kinni, et Duran oma massiga haprast Tipsist üle ei sõidaks. Sellised need kohanemise ja vaatlemise hetked on olnud:

IMG_6529IMG_6525IMG_6521IMG_6513IMG_6506IMG_6500IMG_6485IMG_6537IMG_6487
Uue olukorraga harjumine jätkub, ees ootab steriliseerimise operatsioon ja päriskodu otsimine sellele oma saleda joone, suurte kõrvade ja pikliku koonuga orientaali meenutavale imearmsale kassikesele.

Advertisements

One response

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s